• LV
  • ENG
DIGITĀLĀS HUMANITĀRĀS ZINĀTNES LATVIJĀ
  • sākums
  • notikumi
  • institūcijas
    • Latvijas Nacionālā bibliotēka
    • LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts
    • LU Lībiešu institūts
    • LU MII Mākslīgā intelekta laboratorija
    • Rīgas Tehniskā universitāte
    • Tilde
  • resursu bibliotēka
  • video
  • sadarbības tīkli
  • BSSDH
  • Projekti
    • DH VPP
    • VPP LATE
    • Nordplus
  • info

LU MII pētnieki piedalās LREC konferencē Marseļā

21. jūn. 2022, Nav komentāru
Foto: https://www.marseille-tourisme.com/

Foto: https://www.marseille-tourisme.com/

No 20. līdz 25. jūnijam Marseļā notiek LREC 2022 (13th Conference on Language Resources and Evaluation) - lielākā valodas tehnoloģiju resursiem veltītā konference. LU Matemātikas un informātikas institūts tajā piedalās ar trim stenda referātiem.

21. jūnijā plānota prezentācija par latviešu valodas apguvēju korpusu LaVA, kurā apkopotas Latvijas augstskolās studējošo valodas apguvēju rakstītās esejas (apjoms – 190 tūkst. vārdlietojumu). Analizējot korpusa tekstos atzīmētās valodas apguvēju kļūdas, izveidota pašpārbaudes uzdevumu kopa.

22. jūnijā stenda referātā tiks prezentēti Tezaurs.lv tiešsaistes vārdnīcas papildinājumi ar vārdu nozīmju sinonīmiem un citām semantiskām saitēm, veidojot Latviešu valodas leksisko tīklu (Latvian WordNet).

Jāņos paredzēts stenda referāts par Nacionālajā korpusu kolekcijā korpuss.lv iekļautajiem teksta un runas korpusiem, to gramatisko marķējumu un par vienoto meklēšanu vairāk nekā 20 dažādos korpusos (kopējais apjoms - vairāk nekā 1,3 miljardi tekstvienību).


14. jūnijā notiks seminārs "Public spaces: new forms of digital discourse(?)", kuru vadīs Stjuarts Danns

9. jūn. 2022

14. jūnijā Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtā sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti notiks seminārs "Public spaces: new forms of digital discourse(?)"  ("Publiskās telpas: jaunas digitālā diskursa formas(?)"), kuru vadīs Stjuarts Danns.

Seminārs sāksies plkst. 10.00 un ilgs aptuveni pusotru stundu.

Seminārs notiks Latviešu folkloras krātuves lasītavā, 5. stāvā (Latvijas Nacionālās bibliotēka, Mūkusalas ielā 3).

Lasīt tālāk »

Atvērta reģistrācija Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skolai

8. jūn. 2022, Nav komentāru

Aicinām pieteikties mācībām Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skolā: ziņu datu analīzes pamati (Baltic Summer School of Digital Humanities: Essentials of News Data Mining), kas norisināsies 2022. gada 26.–29. jūlijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skola ir starptautiska intensīva tālākizglītības programma, kas sniedz iespēju  humanitāro un sociālo zinātņu pētniekiem, pasniedzējiem un studentiem, kā arī arhīvu, bibliotēku un muzeju profesionāļiem apgūt dažādas digitālās pētniecības prasmes – sākot ar iemaņām, kas nepieciešamas darbam ar digitāliem datiem līdz pētniecības rezultātu vizualizācijas prasmēm.

2022. gadā skola tiek rīkota jau ceturto reizi un tajā, kā ierasts, būs iespējams apgūt datu analīzes un vizualizācijas pamatus, strādājot ar programmēšanas valodām Python un R, kā arī tīmekļa datu vākšanas iemaņas. Viens no šī gada īpašajiem fokusiem ir ziņu datu, īpaši digitalizēto laikrakstu, analīze. 26. un 27. jūlijā ar lekcijām uzstāsies divi nozīmīgi vēsturisko laikrakstu digitālās pētniecības jomas pētnieki – Martins Dīrings (Luksemburgas universitāte) un Jani Marjanens (Helsinku universitāte). Pilna programma aplūkojama vietnē Digitālās humanitārās zinātnes Latvijā.

Lasīt tālāk »

Aicinām reģistrēties starptautiskajai konferencei ELAG 2022

29. apr. 2022

No 8. līdz 10. jūnijam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisināsies starptautiska konference "ELAG 2022", kas ir Eiropā vadošais notikums par informācijas tehnoloģiju pielietošanu bibliotēkās un citās kultūras mantojuma institūcijās. Aicinām konferencei pieteikties kultūras mantojuma institūciju un IT profesionāļus!

"Vairāk nekā 40 gadu garumā ELAG (Eiropas Bibliotēku automatizācijas grupa, European Library Automation Group) konference sniedz kultūras mantojuma institūciju un IT profesionāļiem iespēju apspriest jaunākās tehnoloģijas un apmainīties ar nozares labāko praksi. Arī šī gada konferencē savu dalību apstiprinājuši starptautiski atzīti nozares profesionāļi," norāda viens no konferences organizatoriem, LNB semantiskā tīmekļa eksperts Dr. Uldis Bojārs, aicinot līdz 1. jūnijam reģistrēties konferencei.

ELAG 2022 tīmekļa vietnē https://elag2022.lnb.lv/ pieejama konferences PROGRAMMA, reģistrēšanās FORMA un cita noderīga informācija.

Lasīt tālāk »

Valoda un kultūra digitālajā laikmetā

23. mar. 2022
2022. gada 30. martā Latvijas Universitātes 80. starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros norisināsies konferences sekcija “Language and Culture in the Digital Age / Valoda un kultūra digitālajā laikmetā”.
Sekcija veltīta gan digitālajām humanitārajām zinātnēm un resursu attīstībai, gan valodas un kultūras lomai, lietojumam un pētniecībai mūsdienu digitālās ikdienas apstākļos.
Sekcijas organizatori: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, LU Lībiešu institūts.
Sesija norisēs angļu valodā platformā Zoom. Pieslēgšanās sekcijai šeit. Priekšlasījumi tiks ierakstīti un pēc konferences publicēti digitalhumanities.lv Youtube kanālā.

Lasīt tālāk »

Kurss ''Introduction to Digital Humanities": pieteikšanās līdz 10. februārim

7. feb. 2022

RTU ETHZF maģistra studiju programma "Digital Humanities" piedāvā iespēju piedalīties kursā "Introduction to Digital Humanities", ko pavasara semestrī docēs pasniedzēji no Lineja Universitātes Zviedrijā (Ahmad Kamal, Patrick Gavin). Šis kurss notiek jau otro gadu.

Ir vairākas brīvas vietas, uz kurām var pieteikties. Studentiem iespējams tikt pie kredītpunktiem.
Pieteikšanās līdz 10. februāra plkst. 12. 

Lekcijas sākas 11. februārī, notiek angļu valodā katru piektdienu no plkst. 16.30 līdz 19.50, 16 nedēļas. Darbs ir intensīvs, bet iegūtās zināšanas to pilnībā atsver.
Interesenti:
  • piesakās, sūtot e-pastu uz dh@lulfmi.lv;
  • uzraksta par sevi īsu informāciju (pētniecības, interešu joma, studiju programma);
  • uzraksta, vai būs nepieciešami KP.

Lasīt tālāk »

Valoda un kultūra digitālajā laikmetā

12. jan. 2022

2022. gada 30. martā Latvijas Universitātes 80. starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros norisināsies konferences sekcija “Language and Culture in the Digital Age / Valoda un kultūra digitālajā laikmetā”.
Sekcija veltīta gan digitālajām humanitārajām zinātnēm un resursu attīstībai, gan valodas un kultūras lomai, lietojumam un pētniecībai mūsdienu digitālās ikdienas apstākļos.
Sekcijas organizatori: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, LU Lībiešu institūts.
Sekcija organizēta projektu "Humanitāro zinātņu digitālie resursi: integrācija un attīstība" (VPP-IZM-DH-2020/1-0001) un "Daudzfunkcionāla lībiešu valodas vārdnīca" (VPP-LETONIKA-2021/2-0002) ietvaros. 

Lasīt tālāk »

Sešas vieslekcijas RTU par digitālajām humanitārajām zinātnēm

20. okt. 2021
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) maģistra programmā "Digitālās humanitārās zinātnes" no 22. oktobrim līdz 10. decembrim sešas vieslekcijas lasīs Stjuarts Danns (Stuart Dunn), pieredzējis pētnieks un Digitālo humanitāro zinātņu nodaļas vadītājs Londonas Karaliskajā koledžā. 

Lasīt tālāk »

Starptautiskās atvērtās piekļuves nedēļā arī par CLARIN-LV

19. okt. 2021
No 25. līdz 31. oktobrim visā pasaulē tiek svinēta Starptautiskā atvērtās piekļuves nedēļa, kas ir globāla, uz pašiniciatīvu balstīta pasākumu nedēļa, kuras laikā tiek akcentēta piekļuves atvērtība pētniecībai. Šī iniciatīva tiek uzskatīta par svarīgu katalizatoru auglīgām diskusijām, jaunu sadarbību veidošanā un esošo sadarbību stiprināšanā un attīstībā. Šogad LU Bibliotēka un OpenAIRE Nacionālais atvērtās piekļuves dienests (NAPD) pulcēs Latvijas zinātnisko sabiedrību īsās tiešsaistes lekcijās.

Lasīt tālāk »

Publicēti DHN2020 konferences materiāli

17. mai. 2021


Konferences "Digitālās humanitārās zinātnes Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs" (DHN2020) (pēc)konferences rakstu krājumu var apskatīt šeit. 

Saturā kopā ir 26 raksti, kas ir saistīti ar digitālo humanitāro zinātņu tēmām un no kuriem vairāki autori ir no Latvijas institūcijām.

Lasīt tālāk »

CLARIN Latvija konference “Latviešu valodas digitālie resursi un rīki izglītībai”

13. mai. 2021

CLARIN Latvija konference “Latviešu valodas digitālie resursi un rīki izglītībai” norisināsies 2021. gada 2. jūnijā. Priekšlasījumus varēs klausīties Zoom platformā no plkst. 10.30 līdz 15.15. 

Lai reģistrētos konferencei, lūdzam aizpildīt reģistrācijas veidlapu:  https://ej.uz/ClarinLV2021.

Konferences programma pieejama šeit. 

Lasīt tālāk »

Doktoranti aicināti piedalīties "Jauno pētnieku dienā" 21. maijā

14. apr. 2021

Humanitāro un sociālo zinātņu programmu doktoranti, kuri studē Latvijas un ārvalstu augstskolās, aicināti piedalīties Jauno pētnieku dienā 2021. gada 21. maijā.

Konferenci organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts sadarbībā ar LU Humanitāro zinātņu fakultāti un ar VPP projekta “Humanitāro zinātņu digitālie resursi: integrācija un attīstība” (Nr. VPP-IZM-DH-2020/1-0001) atbalstu.
Pieteikumi iesniedzami līdz 2021. gada 20. aprīlim elektroniski – https://ej.uz/jauno-petnieku-diena.

Lasīt tālāk »

Izveidots digitalhumanities.lv YouTube kanāls

22. mar. 2021
Ir izveidots digitalhumanities.lv YouTube kanāls, kurā tiks ievietoti video, kas saistīti ar digitālajām humanitārajām zinātnēm Latvijā un ārzemēs. 

Kanāls tiek atklāts ar "Digitālās pētniecības seriālu". Pirmā seriāla sērija ir "Teksta datoranalīze un vizualizācija", kurā Latvijas Nacionālās bibliotēka aicina iepazīties ar stāstījumu, kurā pētniece Anda un programmētājs Valdis stāsta par teksta datoranalīzi.

Lasīt tālāk »

10. martā notika DH VPP panelis, seminārs un diskusija

9. mar. 2021


Trešdien, 2021. gada 10. martā no plkst. 14.00 līdz 16.30 tiešsaistē norisinājās panelis "Humanitāro zinātņu digitālie resursi: pieredze un sadarbība", kur ar saviem pētījumiem iepazīstināja VPP projekta dalībnieki.

Lasīt tālāk »

Demonstrāciju seminārs par humanitāro zinātņu digitālo resursu pielietojumu

24. feb. 2021
2021. gada 24. martā "DIGITĀLĀS NEDĒĻAS 2021" ietvaros ZOOM platformā no plkst. 15.00 līdz 16.30 notiks publisks seminārs, kur pētnieki demonstrēs humanitāro zinātņu digitālo resursu pielietojumu dažādiem mērķiem. Piedalīties aicināti novadu kultūras, tūrisma, izglītības nozares pārstāvji, interesenti un uzņēmēji.

Reģistrācija: https://ej.uz/dh-resursi-novadiem


Lasīt tālāk »

Mākslīgā intelekta laboratorijā top unikāls latviešu valodas apguvēju korpuss

7. dec. 2020


Kopš 2018. gada septembra LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijā (LU MII AiLab) tiek veidots Latviešu valodas apguvēju korpuss (LaVA; http://lava.korpuss.lv/). Tā būs jauna bāze latviešu valodas apguves īpatnību izpētei, kvantitatīvai un kvalitatīvai valodas apguvēju pieļauto kļūdu analīzei. Tāpat arī, ņemot vērā apguvēju kļūdas un dzimtās valodas ietekmi, tiks izstrādāti metodiskie materiāli valodas apguvei. 

Lasīt tālāk »

DHN2020 konference pārelta uz oktobri

17. mar. 2020
Sakarā ar straujo Covid19 vīrusa izplatību Eiropā starptautiskā konference "Digital Humanities in the Nordic Countries" tiek pārcelta uz oktobri. 


Konferences mājas lapa: http://dig-hum-nord.eu/conferences/dhn2020/

LU konferencē sekcija par latviešu valodas digitālajiem resursiem un rīkiem

21. feb. 2020
2020. gada 5. martā plkst. 12.00 LU Bibliotēkas 2. stāva zālē (Microsoft Inovāciju centrā, Kalpaka bulvārī 4) notiks Latvijas Universitātes 78. starptautiskās zinātniskās konferences datorlingvistikas sekcija "Latviešu valodas digitālie resursi un rīki vienotā pētniecības infrastruktūrā".
Darba valoda – angļu. 
Reģistrācija: https://ej.uz/LU78-clarin 

Lasīt tālāk »

Praktisks seminārs "Ievads teksta analīzē ar R"

13. feb. 2020
RTU E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultāte sadarbībā ar Londonas Universitātes School of Advanced Study 2020. gada 26. maijā rīko darbsemināru «Introduction to Text Analysis with R». Darbsemināru vadīs vieslektori Dr Christopher Ohge un Martin Steer.

Darbseminārs būs īpaši noderīgs maģistra un doktora studiju līmeņa studentiem, kuri apgūst humanitārās zinātnes, tulkošanu, terminoloģiju, digitālās humanitārās zinātnes un komunikāciju. 


DHN2020 programma

13. feb. 2020, Nav komentāru
Attēlu rezultāti vaicājumam “dhn2020”2020. gada 17.- 20. martā Rīgā norisināsies starptautiska konference "Digitālās humanitārās zinātnes ziemeļvalstīs". To kopīgiem spēkiem organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Latvijas Nacionālā bibliotēka un LU Matemātikas un informātikas institūts. 

Konferences mājas lapa: http://dig-hum-nord.eu/conferences/dhn2020/

Programma: https://www.conftool.net/dhn2020/sessions.php

Ielādēt vēl

Jaunākie ieraksti

  • LU MII pētnieki piedalās LREC konferencē Marseļā
    21 jūn, 2022
  • 14. jūnijā notiks seminārs "Public spaces: new forms of digital discourse(?)", kuru vadīs Stjuarts Danns
    9 jūn, 2022
  • Atvērta reģistrācija Baltijas digitālo humanitāro zinātņu vasaras skolai
    8 jūn, 2022
  • Aicinām reģistrēties starptautiskajai konferencei ELAG 2022
    29 apr, 2022
  • Valoda un kultūra digitālajā laikmetā
    23 mar, 2022
  • Kurss ''Introduction to Digital Humanities": pieteikšanās līdz 10. februārim
    7 feb, 2022
  • Valoda un kultūra digitālajā laikmetā
    12 jan, 2022
digitalhumanities.lv
"Humanitāro zinātņu digitālie resursi: integrācija un attīstība" (Nr. VPP-IZM-DH-2020/1-0001)