Notiks seminārs “Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva pieredze MI rīku izmantošanā: jauna pieeja vēsturisko dokumentu pieejamības veicināšanā”
21. maijā plkst. 15.00 tiešsaistē norisināsies trešais seminārs digitalhumanities.lv sadarbībā ar CLARIN-LV un DARIAH-EU veidotajā ciklā, kur uzmanības centrā būs digitālās humanitārās zinātnes un vēstures pētniecība. Seminārā “Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva pieredze MI rīku izmantošanā: jauna pieeja vēsturisko dokumentu pieejamības veicināšanā” runās Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva eksperte Natālija Lāce. Arhīvu nozare piedzīvo būtiskas pārmaiņas – fotogrāfijas, video un skaņas ieraksti vairs nav tikai statiski vēstures liecinieki, bet gan dinamiska informācija, kuras pārvaldībai nepieciešami inovatīvi risinājumi. Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs aktīvi testē un savā ikdienas darbā ievieš mākslīgā intelekta rīkus, lai uzlabotu dokumentu aprakstīšanu, meklēšanu un pieejamību, tādējādi padarot arhīva krājumu pieejamāku un vieglāk izmantojamu pētniekiem un sabiedrībai.
Lai uzlabotu meklēšanas procesu un klientu pieprasījumu apstrādi, arhīvs izstrādājis Multimodal Similarity Search rīku, kas ļauj attēlos identificēt ne tikai personas, bet arī objektus un simbolus. Seminārā tiks analizēta MI tehnoloģiju loma arhīvu darbā, salīdzinot dažādas informācijas ieguves metodes un to precizitāti. Tiks vērtētas trīs pieejas: cilvēka veidota un pārbaudīta informācija no arhīva datubāzes, tradicionālā meklēšana pēc atslēgvārdiem, kā arī dažādi MI risinājumi, tostarp Multimodal Similarity Search. Šī analīze sniegs padziļinātu ieskatu par šo metožu efektivitāti, to priekšrocībām un ierobežojumiem, kā arī palīdzēs izprast, kā MI tehnoloģijas var uzlabot vēsturisko dokumentu pieejamību un to izmantošanu arhīvu darbā.
Natālija Lāce ir Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva Dokumentu izmantošanas nodaļas eksperte dokumentu aprakstīšanā. Natālija ir ieguvusi Humanitāro zinātņu maģistra grādu vēsturē Latvijas Universitātē, kā arī aktīvi papildina savas zināšanas digitālajos un ar mākslīgo intelektu saistītos risinājumos. No 2024. gada Natālija ir Starptautiskās Arhīvu padomes Foto un audiovizuālo arhīvu ekspertu darba grupas locekle. Viņas pašreizējā darbība ietver ilgtspējīgas arhivēšanas prakses veicināšanu un mākslīgā intelekta izmantošanu nelielās arhīvu sistēmās.
Aicināti visi interesenti!
Lai saņemtu Zoom pieslēgšanās saiti, lūgums reģistrēties: https://us06web.zoom.us/meeting/register/Dnr7CWnpQ46VMa2Is6e5oQ
--
Seminārs tiek organizēts projekta “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003) ietvaros sadarbībā ar projektu “Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā” (VPP-IZM-DH-2022/1-0002).