Iznākusi raidieraksta “Digitālās Humanitārās zinātnes” 7. epizode
Pieejama “Digitālās pētniecības seriāls” jaunākā sērija “Latviešu seno burtveidolu digitalizācija”, kurā aplūkota latviešu vecās drukas – gotu burtu jeb fraktūras rakstības – vēsture un digitalizācija!
Vecā druka mūsdienās tiek uztverta kā kaut kas senatnīgs un dekoratīvs, un liela daļa cilvēku to nemaz vairs neprot izlasīt. Lai vecajā drukā iespiestos tekstus padarītu lasāmus mūsdienu lasītājiem, tos iespējams digitalizēt un automatizēti pārveidot mūsdienu rakstībā. Tomēr šis process nav vienkāršs, un tas ir saistīts ar latviešu vecās drukas veidošanas vēsturi, kurā bijis daudz meklējumu un eksperimentu.
Video esejā mijas divi stāsti – stāsts par vecās drukas veidošanos un pāreju uz moderno rakstību un stāsts par vecās drukas vēstures turpinājumu digitālajā pasaulē. Sērijas satura veidotāji ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Pētniecības vadītājs Pauls Daija un digitālo tehnoloģiju speciālisti un pētnieki Anda Baklāne un Valdis Saulespurēns.
Video cikla sērija veidota ar projekta “Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā” (Nr. VPP-IZM-DH-2022/1-0002) atbalstu, finansē Latvijas Zinātnes padome.